Dell  |  SKU: D-16-8-512-WH
22% off
Dell 16 DC16251 Laptop, Intel Core 5 120U Processor, 8GB RAM, 512GB SSD, 16" FHD Display, Windows 11 Home, English & Arabic Backlit Keyboard, 1 Year Warranty | D-16-8-512-WH
Sale price AED 2,159.00 Regular price AED 2,759.00
Inclusive VAT
  • Processor: Intel Core 5 120U
  • RAM: 8GB
  • SSD: 512GB
  • Integrated Intel Graphics
  • Display: 16" FHD (1920x1080)
  • Operating System: Windows 11 Home
  • 1 Year Warranty
Add-ons & Accessories
Windows & Softwares
Specifications
  • Processor
    Intel® Core™ 5 120U (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, 1.40 GHz to 5.00 GHz P-Core Turbo, 15W)
  • Memory
    8 GB: 1 x 16 GB, DDR5, 5200 MT/s
  • Storage
    512 GB, M.2, PCIe NVMe, SSD
  • Graphics
    Integrated Intel Graphics
  • Display
    16" 16:10 FHD (1920x1080) Anti-Glare Non-Touch 300nits WVA/IPS Display with ComfortView
  • Audio & Speakers
    2 Tuned Speakers
  • Wireless & Camera
    Wi-Fi + Bluetooth Card
  • I/O Ports
    1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10Gbps / Power Delivery 3.2 / DisplayPort™ 1.4),
    2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps),
    1 x HDMI™ 1.4,
    1 x Universal Audio Jack,
    1 x Power Jack
  • Battery/Battery Life
    3-Cell Battery, 41WHr (Integrated),
    65W AC Adapter
  • Dimension WxDxH
    357.30 x 250.60 x 16.74 mm