Eaton  |  SKU: 5PX1000IRT2UG2
20% off
Eaton 5PX Gen2 UPS 1000 VA, Rack/tower 2U, 230V, 8 x C13 outlets, LCD, 1 Year Warranty | 5PX1000IRT2UG2
Sale price AED 2,399.00 Regular price AED 2,999.00
Inclusive VAT
  • Max Power (Watts): 1000 W
  • Input voltage: 230 V
  • Output Voltage: 230 V
  • Battery type: Lead-acid battery
  • Typical recharge time: N/A
  • Warranty: 1 Year Warranty
Specifications
  • Input
    Main Input Voltage: 230 V,
    Input Voltage Range: 160-294 V (adjustable to 150 V-294 V),
    Input Connection Type: C14,
    Network frequency: 47-70 Hz (50 Hz system), 56.5-70 Hz (60 Hz system), 40 Hz in low sensitivity mode
  • Output
    Main Output Voltage: 230 V,
    Output Voltage Range: 230 V (+6%/-10%)
    Maximum configurable power in VA: 1000 VA,
    Maximum configurable power in W: 100 W,
    Output connection type: 8 x C13 outlets,
    Topology: Line-interactive
    Wave type: Sine wave
  • Batteries & Runtime
    Battery recharge time: N/A,
    Battery Range: 12 V / 9 Ah
  • Dimension HxDxW
    448 x 85.5 x 438 mm