Gigabyte  |  SKU: GP-AE1000PM-PG5
22% off
Gigabyte AORUS ELITE P1000W 80 Plus Platinum Power Supply, 1000W, Fully Modular, ATX, Intel ATX 3.1 Certified, PCIe 5.1 Ready, Black, 10 Year Warranty | GP-AE1000PM-PG5
Sale price AED 689.00 Regular price AED 889.00
Inclusive VAT
  • Power: 1000W
  • Efficiency: 80 Plus Platinum
  • ATX12V: Version 3.1 (Intel ATX 3.1 Certified)
  • Modularity: Fully Modular
  • Fan Size: 120mm
  • Fan Bearing Technology: Fluid Dynamic Bearing (FDB)
  • Protection Features: OVP, OPP, SCP, UVP, OCP, OTP, NLO, SIP
  • 10 Year Warranty
Specifications
  • Connectors
    80 Plus Platinum
  • Modular Type
    1 x ATX/MB 20+4 Pin (650mm),
    2 x CPU/EPS 4+4 Pin (700mm),
    1 x PCI-e 16 Pin (12V-2x6 / 700mm),
    6 x PCI-e 6+2 Pin (2 x 650mm+150mm, 2 x 750mm),
    8 x SATA (2 x 600mm+150mm+150mm+150mm),
    4 x 4-Pin Peripheral (1 x 500mm+150mm+150mm+150mm)
  • Power Supply Wattage
    1200W
  • FAN Type
    Fully Modular
  • Dimensions LxWxH
    150 x 140 x 86 mm
  • Weight
    N/A
  • Special Technology & Protection
    Protections:
    OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
    Intel Form Factor ATX 12V v3.0