Gigabyte  |  SKU: UD1300GM-PG5
19% off
Gigabyte UD1300GM PG5 80 Plus Gold Power Supply, 1300W, Fully Modular, ATX, Intel ATX 3.0 Certified, Black, 1 Year Warranty | UD1300GM-PG5
Sale price AED 839.00 Regular price AED 1,039.00
Inclusive VAT
  • Power: 1300W
  • Efficiency: 80 Plus Gold
  • ATX: Version 3.0
  • Modularity: Fully Modular
  • Fan Size: 140mm
  • Fan Bearing Technology: Double Ball Bearing
  • Protection Features: OVP, OPP, SCP, UVP, OCP, OTP
  • Connectors: ATX/MB, CPU/EPS, PCIe (16-pin), PCIe, SATA, Peripheral, Floppy
  • 1 Year Warranty
Specifications
  • Connectors
    80 Plus Gold
  • Modular Type
    1 x 20+4-pin ATX/MB (610 mm),
    2 x 4+4-pin CPU/EPS (650 mm),
    1 x 16-pin PCIe (700 mm),
    8 x 6+2-pin PCIe (650 mm / 650+150 mm),
    12 x SATA (650+150+150+150 mm),
    6 x 4-pin Peripheral (600+150+150+150 mm),
    2 x 4-pin Floppy (600+150+150+150 mm)
  • Power Supply Wattage
    1300W
  • FAN Type
    Fully Modular
  • Dimensions LxWxH
    150 x 160 x 86 mm
  • Weight
    N/A
  • Special Technology & Protection
    Protections:
    OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP,
    Intel Form Factor ATX 12V v3.0