Lenovo  |  SKU: 40BC0100UK
22% off
Lenovo Smart Dock 5500 USB4 Docking Station, 100W Power Delivery, 4K Quad Display Support, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, USB-A 3.2, USB-C 3.2, Ethernet, Black, 1 Year Warranty | 40BC0100UK
Sale price AED 719.00 Regular price AED 919.00
Inclusive VAT
  • Power Delivery: 100W
  • Video Ports: 1 x HDMI 2.1, 2 x DisplayPort 1.4
  • Display Support: Up to Quad 4K @ 60Hz
  • USB Front: 1 x USB-C 3.2 Gen 2, 2 x USB-A 3.2 Gen 2
  • USB Rear: 1 x USB-C 3.2 Gen 2, 2 x USB-A 3.2 Gen 2
  • Other Ports: 1 x Gigabit Ethernet
  • Color: Black
  • 1 Year Warranty
Specifications
  • Video Interfaces
    4 x 3840 x 2160 @60Hz
    1 x HDMI 2.1
    2 x DP 1.4
    1 x USB-C full function video port
  • Docking Interface
    USB
  • Miscellaneous
    Physical Security Feature:
    1 x NanoSaver lock slot
    1 x MicroSaver lock slot
  • Expansion / Connectivity
    Front:
    2 x USB-A 3.2 Gen 2 (1 AOU,12W)
    1 x USB-C 3.2 Gen 2,AOU 7.5W
    Back:
    2 x USB-A 3.2 Gen 2,4.5W
    1 x USB-C 3.2 Gen 2 FullFunction,7.5W
  • Networking
    N/A
  • Power
    100 W
  • Dimension WxDxH
    240 x 145 x 77 mm