Lenovo  |  SKU: 22AY0016GP
15% off
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 AI Business Laptop, Intel Core Ultra 7 256V Processor, 16 GB RAM, 512 GB SSD, 16" WUXGA Display, DOS, Free Bag, Backlit Engish Keaboard, Black, 1 Year Warranty | 22AY0016GP
Sale price AED 3,989.00 Regular price AED 4,689.00
Inclusive VAT
  • Processor: Intel Core Ultra 7 256V
  • RAM: 16 GB
  • SSD: 512 GB
  • Display: 16.0" WUXGA Display
  • Graphics: Integrated Intel
  • NPU: Integrated Intel AI Boost, up to 47 TOPS
  • Operating System: DOS
  • Keyboard: Backlit English Keyboard
  • 1 Year Warranty
Add-ons & Accessories
Windows & Softwares â–¼
Specifications
  • Processor
    Intel Core Ultra 7 256V, 8C (4P + 4LPE) / 8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB Intel Smart Cache
  • Memory
    16GB Soldered LPDDR5X-8533, MoP Memory
  • Storage
    512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
  • Graphics
    Integrated Intel Arc Graphics 140V
  • Display
    16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz
  • Audio & Speakers
    Microphone: 2x, Array
    High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec,
    Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN
  • Wireless & Camera
    Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3, FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter
  • I/O Ports
    1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
    1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On
    1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 45-65W and DisplayPort™ 2.1
    1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz
    1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)