Lenovo  |  SKU: 22AY0016GQ
15% off
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 Laptop, Intel Core Ultra 7 256V Processor, 16GB LPDDR5x RAM, 512GB SSD, 16" WUXGA Display, DOS, Backlit English Keyboard, 1 Year Warranty | 22AY0016GQ
Sale price AED 3,989.00 Regular price AED 4,689.00
Inclusive VAT
  • Processor: Intel Core Ultra 7 256V
  • RAM: 16GB LPDDR5x
  • SSD: 512GB
  • Display: 16" WUXGA (1920x1200)
  • Graphics: Integrated Intel Arc Graphics 140V
  • Operating System: DOS
  • Keyboard: Backlit English Keyboard
  • 1 Year Warranty
Add-ons & Accessories
Windows & Softwares
Specifications
  • Processor
    Intel Core Ultra 7 256V Series 2 (8 cores, up to 4.8 GHz)
  • Memory
    16 GB Soldered LPDDR5x-8533, MoP Memory
  • Storage
    512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
  • Graphics
    Integrated Intel Arc Graphics 140V
  • Display
    16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz
  • Audio & Speakers
    Audio Chip: High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec,
    Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, audio by HARMAN,
    2 x Array Microphones
  • Wireless & Camera
    Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3,
    FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter
  • I/O Ports
    1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1),
    1 x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) Always On,
    1 x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps) with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1,
    1 x HDMI® 2.1 (up to 4K/60Hz),
    1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm),
    1 x Ethernet (RJ-45)
  • Battery/Battery Life
    Battery: 48Wh,
    65W USB-C® (3-pin) Power Adapter
  • Dimension WxDxH
    356 x 249 x 10.1~17.05 mm